Simple Alternatives To Fast Food

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

If you are like many people in today’s world you may have a very hectic or busy schedule.  Often times this means you do not have time to prepare a healthy lunch of breakfast.  Today it is very easy to stop by the nearest fast food chain to get a burger, fries, and soda.  This is a nutritional nightmare of a meal and affects the rest of your day although you might not think so.

There are two excuses that you hear frequently of why people will stop at a fast food joint for an unhealthy meal.  These are the most common things you hear, but they are only a way of making an excuse for plain old laziness.  The first excuse people regularly use is that they do not have the time to make a healthy meal beforehand or that it fast food is too convenient.

Luckily, eating healthy does not take a lot of time.  You do not have to prepare a bunch of meals beforehand.  There are many things you can quickly stop and get at a grocery store.  This takes the same amount of time as it would to run into the restaurant to order your 1500 calorie feast.  Going into a fast food restaurant may require fewer steps than walking through a grocery store, but you can spend the same amount of time getting your items.

You can get a great healthy meal by walking to the produce section to grab a piece of your favorite fruit.  Good choices are apples, bananas, or pears as there is a very low mess with these fruits.  Then you can walk to the deli section and get some sliced lunch meat.  All you need is anywhere between a quarter of a pound and a third of a pound depending on your appetite.  In that short amount of time you were able to get a very healthy meal with significantly less calories than your value meal at the corporate burger chain.  This took no preparation and very little time out of your schedule to grab two items and get out of the door.

The other big excuse is that eating healthy is too expensive, and that eating fast food is very budget friendly.  This is not exactly the case anymore.  Buying a simple meal that includes a burger, fries, and a soda can and will often run you in excess of five dollars each time.  Using the example above of an apple and 1/3 of a pound of lunch meat will range anywhere from $2.50 to $3.75 depending on the current price.  Saving anywhere from $1.25 to $2.50 every day will add up quickly at the end of the month.

You can quickly see the benefits of finding an alternative to fast food.  You will spend roughly the same amount of time out of your day as if you ate a burger and fries.  Yet you will be able to save a significant amount of money; up to $75 per month depending on your eating habits!  You will also reduce your caloric intake by a very large amount as well as reducing the insulin spike you would get from eating fries and drinking soda.  Between cutting out unhealthy fast food and saving more money each month how could you not feel better everyday?

Share.

About Author

Leave A Reply